Pamięć ‒ co jest naprawdę możliwe?

Czego się dowiem?

- Czy w zaawansowanym wieku możemy rozwijać pamięć?

- Na czym polega motywujący przypadek Johna Basingera?
- Czy systematyczność, siła woli, samozaparcie, empatia i wyobraźnia to klucze do doskonałej pamięci?
- Na czym polega rekreacyjny trening umysłu? 
- Na jakiej zasadzie działają techniki wspomagające pamięć?

 

Siwe włosy i nieograniczona pamięć

Myślisz, że Twoja pamięć to przypadek beznadziejny? Uczenie się nowych rzeczy i przypominanie już zapamiętanych przychodzi Ci z trudnością? Myślisz, że tak już musi być i machasz na to ręką? Nie ma mowy! Nie damy Ci się poddać!

Nawet w zaawansowanym wieku można rozwijać swoje zdolności, ćwiczyć umysł i stymulować tkankę mózgową. Popatrz tylko na inspirujący przypadek 58-letniego Johna Basingera z Middletown, Connecticut w Stanach Zjednoczonych, opisany niedawno przez amerykańskich badaczy (Seamon, Punjabi i Busch, 2010).

Ten pan w średnim wieku postanowił jeszcze w latach dziewięćdziesiątych zrobić coś wyjątkowego dla uczczenia nadchodzącego nowego millenium. Jak sam stwierdził, potrzebował też nowych wyzwań. Postanowił nauczyć się na pamięć jakiegoś wielkiego dzieła literatury.

Wybór ostatecznie padł na „Raj utracony" Johna Miltona. Utwór składa się z 10 565 linijek (około 60 000 słów). John nauce poświęcał godzinę dziennie - podczas codziennych ćwiczeń najpierw uczył się 7 nowych linijek (15 minut), następnie powtarzał 7 nauczonych poprzedniego dnia (kolejne 15 minut) a na końcu odtwarzał cały dotychczas zapamiętany materiał. 9 lat później (po 3000-4000 godzin spędzonych na nauce), w 2001 roku, wyrecytował bezbłędnie całe dzieło (w ciągu 3 dni).
John ma teraz 74 lata i wciąż odtwarza sobie zapamiętany materiał, a w badaniach odpamiętywania treści, przeprowadzonych zgodnie z rygorami naukowymi przez amerykańskich psychologów w 2010, osiąga wspaniałe rezultaty.

Niesamowity Amerykanin wcale wybitny nie był. Nie posiadał intelektu na miarę geniusza, nie pomagała mu żadna niezwykła umiejętność, nie był też sawantem (osobą upośledzoną, ale posiadającą jakąś nadzwyczajną zdolność). Wcale też nie stosował jakichś wymyślnych technik ani żadnych „tricków". Po prostu systematycznie się uczył i naprawdę lubił zapamiętywany tekst, nawiązał łączność z bohaterami, starał się zrozumieć ich motywację, wczuwał się w ich sytuacje...

Takie fantastyczne możliwości ma każdy z nas. Wystarczy tylko systematyczność i siła woli. Nie trzeba też zmuszać się do ekstremalnych wyczynów jak nasz John...

Pamięć i mózg można ćwiczyć i stymulować rekreacyjnie, choćby przy pomocy serwisu DlaMozgu.pl i jego Wirtualnego Trenera Umysłu

Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie spędzonych przyjemnie na naszych grach- ćwiczeniach wybranych z któregoś z pakietów i już można usprawnić swoje funkcjonowanie.  
Niezależnie od tego, czy masz 10, 35 czy 65 lat!

 

Nasz mózg jest chłonny i niezwykle plastyczny a korzyści ze stymulowania go podobnym hobby (codzienną stymulującą rozrywką, niekoniecznie zapamiętywaniem literackich „kobył") są niezwykłe: od ochrony przed chorobami neurodegeneracyjnymi, po zwiększoną prężność umysłu, lepsze samopoczucie i zwyczajną satysfakcję z aktywności podejmowanej dla samego siebie.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że NIGDY nie jest za późno na naukę, na pielęgnowania i usprawnienie naszego mózgu poprzez aktywność (tak umysłową jak i fizyczną). Nawet wtedy, a właściwie zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy znudzonym panem w średnim wieku, uczniem na wakacjach, steranym pracownikiem w delegacji, panią domu nad deską do prasowania czy obolałym emerytem w fotelu przed telewizorem...

Bibliografia:
Seamon, J.G., Punjabi, P.V., Busch, E.A. (2010). Memorising Milton's Paradise lost: a study of a septuagenarian exceptional memoriser. Memory, 18, 498-503.

Techniki wspomagające pamięć

Co zrobić, jeśli nie jesteśmy systematyczni ani wytrwali, a piętrzące się przed nami książki i notatki mówią nam, że koniecznie musimy się czegoś nauczyć? Czy istnieją jakieś tricki pamięciowe?  
Tak! Jest ich całe mnóstwo!

Być może znasz ten ból, kiedy masz do zapamiętania tonę w ogóle Cię nie interesujących albo zwyczajnie bezsensownych informacji. Żaden element tej masy nic dla Ciebie nie znaczy, nie możesz ani ich uporządkować, ani do czegoś odnieść. 

O ile nie jest się sawantem jak Kim Peek (upośledzony umysłowo, posiadający deficyty neurologiczne protoplasta filmowego Rain Mana), co w istocie jest kondycją nie do pozazdroszczenia, sytuacja wydaje się beznadziejna, nieprawdaż?

Nieprawda! Do naszej dyspozycji pozostają znakomite techniki, których sekrety poznasz i będziesz mógł ćwiczyć na naszych stronach www.DlaMozgu.pl!
Z takich technik korzystają m.in. mistrzowie pamięci i rekordziści Księgi Guinessa!

Aby uzyskać dostęp do tej części serwisu zaloguj się lub wykup abonament.


Zarejestruj się za darmo - wystarczy 30 sek.

Poznaj jak artykuły i techniki umysłu łączą się z ćwiczeniami Online.
Nabyte umiejętności łatwo wykorzystasz na co dzień, w nauce i w biznesie
.


Ćwiczenia i kursy w różnym zakresie rozwijają takie zdolności jak:
Pamięć, Uwaga, Spostrzegawczość, Zdolności językowe, Szybkie Liczenie, Koncentracja uwagi, Logika, Pamięć operacyjna, Pamięć krótkotrwała, Przypominanie, Liczenie, Myślenie logiczne, Myślenie abstrakcyjne, Przerzutność uwagi, Pamięć wzrokowa, Pamięć słuchowa, Analiza zależności, Uwaga przestrzenna, Rozpoznawanie, Wyobraźnia przestrzenna, Selekcja informacji, Czytanie ze zrozumieniem, Szybkie czytanie, Kreatywność...
Funkcje Poznawcze... itd.


Sprawdź inne oferowane KURSY Online.  Sprawdź ćwiczenia na logikę i na szybkie czytanie.


Możesz także zadbać o swoich najbliższych.  Proponujemy nowy pomysł na prezent.
Podaruj prezent dla taty, prezent dla mamy lub pobudzający prezent dla babci i dziadka.

___________________________________________________________________________
 

 

Współpraca: