Kofeina - działanie i wpływ na mózg

Czego się dowiem?

- Jak kofeina działa na nasze zdolności umysłowe? (wyniki badań)
- Czy kofeina ma wpływ na naszą pamięć?
- Czy kawa powoduje uzależnienie?
- Jak kofeina wpływa na nasze samopoczucie?
- Mała czarna? Regularnie, sporadycznie czy wcale?

 

 

Kofeina - działanie małej czarnej na mózg

Kofeina - działanie na mózg i samopoczucie

Kofeina to jedna z bardziej kontrowersyjnych substancji, bez której wielu z nas nie potrafi się obejść.

Kofeina jest stymulantem przyspieszającym aktywność mózgu. Blokuje receptory adenozyny w mózgu, które wywołują senność. Organizm jest w pełnej gotowości do aktywności. Równocześnie zwiększa wydzielanie dopaminy odpowiadającej za odczuwanie przyjemności w mózgu.

Niektórzy z nas objawiając symptomy uzależnienia nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez zafundowania sobie "małej czarnej". Miłośnicy kawy przypuszczają, że mają więcej siły i energii dzięki dostarczaniu sobie kolejnej dawki kofeiny. Jak donoszą naukowcy, nie jest to jednak prawda i w dłuższym okresie działanie kofeiny na nasze samopoczucie jest negatywne.

Poranna filiżanka kawy przeciwdziała efektowi odstawienia kofeiny w ciągu nocy. Szacuje się, że czas półtrwania kofeiny w organizmie to około sześć godzin. Czyli jeśli około 17 wypijesz kubek kawy ze 150 miligramami kofeiny i położysz się spać o 23, nadal będziesz miał około 75 mg kofeiny w organizmie. Można spać z zablokowanymi receptorami adenozyny, które zapobiegają głębokiemu, regenerującemu snu. W rezultacie jednak następnego dnia jesteś zmęczony i potrzebujesz kolejnej porannej dawki kofeiny.
W ten sposób nakręca się spirala uzależnienia. Stopniowo jesteś coraz bardziej zmęczony i drażliwy. Nieprzyjemny jest też proces odstawienia: stan obniżonego nastroju, zmęczenie, a także ból głowy spowodowany rozszerzaniem naczyń krwionośnych w mózgu. Kofeina utrzymuje je bowiem ściśnięte.

Warto jednak przebrnąć przez proces odstawienia, by nasz umysł wolny był od toksycznych uzależnień. Od czasu do czasu można zafundować sobie małą czarną i sprawić przyjemność, by delektować się zapachem i smakiem kawy. Ale tylko wtedy, gdy jest to nasz własny wybór ze świadomością wszystkich konsekwencji.

Aby uzyskać dostęp do tej części serwisu zaloguj się lub wykup abonament.


Zarejestruj się za darmo - wystarczy 30 sek.

Poznaj jak artykuły i techniki umysłu łączą się z ćwiczeniami Online.
Nabyte umiejętności łatwo wykorzystasz na co dzień, w nauce i w biznesie
.


Ćwiczenia i kursy w różnym zakresie rozwijają takie zdolności jak:
Pamięć, Uwaga, Spostrzegawczość, Zdolności językowe, Szybkie Liczenie, Koncentracja uwagi, Logika, Pamięć operacyjna, Pamięć krótkotrwała, Przypominanie, Liczenie, Myślenie logiczne, Myślenie abstrakcyjne, Przerzutność uwagi, Pamięć wzrokowa, Pamięć słuchowa, Analiza zależności, Uwaga przestrzenna, Rozpoznawanie, Wyobraźnia przestrzenna, Selekcja informacji, Czytanie ze zrozumieniem, Szybkie czytanie, Kreatywność...
Funkcje Poznawcze... itd.


Sprawdź inne oferowane KURSY Online.  Sprawdź ćwiczenia na logikę i na szybkie czytanie.


Możesz także zadbać o swoich najbliższych.  Proponujemy nowy pomysł na prezent.
Podaruj prezent dla taty, prezent dla mamy lub pobudzający prezent dla babci i dziadka.

___________________________________________________________________________
 

 

Współpraca: