Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko demencji

Badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institute w Szwecji sugerują, że u osób z nadwagą lub otyłością w średnim wieku znacząco zwiększa się ryzyko demencji w wieku starszym. W porównaniu do osób z prawidłową wagą ciała ryzyko demencji wzrasta o około 80% w przypadku osób z nadwagą i jest czterokrotnie wyższe wśród osób otyłych.

W badaniu udział wzięło 8534 szwedzkich bliźniąt w wieku powyżej 65 lat. Badano wagę i wzrost w wieku gdy mieli 40 lat oraz obecne parametry. Analizowano poziom wykształcenia, czynniki demograficzne, stan zdrowia, zażywane medykamenty, a następnie analizowano w jaki sposób nadwaga wiążę się z ryzykiem wystąpienia różnych form demencji w ich obecnym czyli starszym wieku. Badanie zostało przeprowadzone na bliźniętach, dzięki czemu naukowcy byli w stanie kontrolować niektóre czynniki genetyczne, a także środowiskowe.
W trakcie badania analizowano przebyte choroby oraz funkcje umysłowe uczestników. Uczestnicy, którzy wypadli słabiej w testach kognitywnych byli zapraszani wraz z rodzeństwem do dalszego badania.

Aby uzyskać dostęp do tej części serwisu zaloguj się lub wykup abonament.


Zarejestruj się za darmo - wystarczy 30 sek.

Poznaj jak artykuły i techniki umysłu łączą się z ćwiczeniami Online.
Nabyte umiejętności łatwo wykorzystasz na co dzień, w nauce i w biznesie
.


Ćwiczenia i kursy w różnym zakresie rozwijają takie zdolności jak:
Pamięć, Uwaga, Spostrzegawczość, Zdolności językowe, Szybkie Liczenie, Koncentracja uwagi, Logika, Pamięć operacyjna, Pamięć krótkotrwała, Przypominanie, Liczenie, Myślenie logiczne, Myślenie abstrakcyjne, Przerzutność uwagi, Pamięć wzrokowa, Pamięć słuchowa, Analiza zależności, Uwaga przestrzenna, Rozpoznawanie, Wyobraźnia przestrzenna, Selekcja informacji, Czytanie ze zrozumieniem, Szybkie czytanie, Kreatywność...
Funkcje Poznawcze... itd.


Sprawdź inne oferowane KURSY Online.  Sprawdź ćwiczenia na logikę i na szybkie czytanie.


Możesz także zadbać o swoich najbliższych.  Proponujemy nowy pomysł na prezent.
Podaruj prezent dla taty, prezent dla mamy lub pobudzający prezent dla babci i dziadka.

___________________________________________________________________________
 

 

Współpraca: