Wpływ palenia tytoniu na pamięć (wyniki badań)

Wpływ palenia tytoniu na pamięć

 

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Northumbria dokładają kolejną, przekonującą cegiełkę do groźnego obrazu skutków palenia.

Dotychczasowe badania wykazały szkodliwy wpływ palenia tytoniu na funkcje uwagowe, psychomotoryczne oraz pamięciowe.

Na tym ostatnim zjawisku postanowili skupić się angielscy badacze projektujący eksperyment, w którym porównywano zdolności pamięciowe 27 palaczy, 18 osób, które rzuciły palenie oraz 24 niepalących. Badano tzw. pamięć prospektywną, czyli zdolność pamiętania o wyznaczonych sobie przyszłych celach, obiektach czy działaniach. Ciekawostką i dużą zaletą ujęcia zaproponowanego przez zespół badawczy było zaprojektowanie i przeprowadzenie testów w warunkach naturalnych - uczestnicy najpierw byli zapoznawani z listą miejsc i zadań, które musieli skojarzyć i zapamiętać (np. przy budynku wydziału prawa wywiesić ogłoszenie o pracę), a następnie byli zabierani na przechadzkę po kampusie uniwersyteckim. Znalazłszy się w danym miejscu uczestnicy mieli przypomnieć sobie, co należało w tym miejscu zrobić.


Okazało się, że w „życiowym" teście pamięci prospektywnej grupa palaczy wypadła najgorzej, zapamiętując o wiele mniej miejsc i zadań z nimi powiązanych niż grupa ekspalaczy i osób nigdy niepalących (ci ostatni wypadli najlepiej, ale różnica wyników z osobami, które palenie rzuciły nie była istotna)!
 
Jak więc wynika z przeprowadzonych badań, rozstanie się z nałogiem palenia pozwala na przywrócenie sprawności pamięci niemal do takiego samego poziomu, jak w przypadku osób niepalących!

Aby uzyskać dostęp do tej części serwisu zaloguj się lub wykup abonament.


Zarejestruj się za darmo - wystarczy 30 sek.

Poznaj jak artykuły i techniki umysłu łączą się z ćwiczeniami Online.
Nabyte umiejętności łatwo wykorzystasz na co dzień, w nauce i w biznesie
.


Ćwiczenia i kursy w różnym zakresie rozwijają takie zdolności jak:
Pamięć, Uwaga, Spostrzegawczość, Zdolności językowe, Szybkie Liczenie, Koncentracja uwagi, Logika, Pamięć operacyjna, Pamięć krótkotrwała, Przypominanie, Liczenie, Myślenie logiczne, Myślenie abstrakcyjne, Przerzutność uwagi, Pamięć wzrokowa, Pamięć słuchowa, Analiza zależności, Uwaga przestrzenna, Rozpoznawanie, Wyobraźnia przestrzenna, Selekcja informacji, Czytanie ze zrozumieniem, Szybkie czytanie, Kreatywność...
Funkcje Poznawcze... itd.


Sprawdź inne oferowane KURSY Online.  Sprawdź ćwiczenia na logikę i na szybkie czytanie.


Możesz także zadbać o swoich najbliższych.  Proponujemy nowy pomysł na prezent.
Podaruj prezent dla taty, prezent dla mamy lub pobudzający prezent dla babci i dziadka.

___________________________________________________________________________
 

 

Współpraca: